65 yaş üstü seyahat izin belgesi nasıl alınır? İçişleri Bakanlığı’ndan 65 yaş üstü için yeni genelge…

65 yaş üstü seyahat izin belgesi nasıl alınır? İçişleri Bakanlığı’ndan 65 yaş üstü için yeni genelge…

Türkiye’de corona virüsü ile ilgili atılan normalleşme adımlarından biri de 65 yaş üstü için verileceği açıklanan seyahat izin belgesi oldu. Uzun zamandır tüm yurtta sokağa çıkması yasak olan 65 yaş üstü vatandaşlara, belli şartlarla seyahat belgesi verileceği açıklandı. 65 yaş üstü seyahat belgesi ile ilgili tüm merak edilenler haberimizde…


65 YAŞ ÜSTÜ SEYAHAT İZNİ NASIL ALINACAK?


65 yaş üzeri sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bugün yaptığı açıklama ile 65 yaş üzeri vatandaşların memleketlerine gitmesinin önü açıldı. 65 yaş üstü kişiler memleketlerine gitme noktasında sabit bir yere gittiğinden emin ise, sağlık durumları aile hekimleri açısından bir sorunları yoksa ilgili yanlarında zorunlu gerektiğinde bir veya iki kişi olmak suretiyle 1 aylık bir zaman zarfında dönmemek üzere bir izin alabilecek.


E DEVLET SEYAHAT İZNİ BAŞVURUSU


Foto: DepoPhotosSEYAHAT İZNİ NEREDEN ALINACAK?


İçişleri Bakanlığı, 65 yaş üstü seyahat izinleriyle ilgili açıklamada bulundu. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde;


* 81 il valiliğine ‘65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlar için Seyahat İzin Belgesi’ konulu genelge gönderilmiştir ve hemen ardından 65 yaş ve üzeri büyüklerimizin evlerinden Seyahat İzin Belgesi başvuru yapabilmesi için e-Devlet, İçişleri Bakanlığı, e-başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı sistemi buna uygun hale getirilmiştir.


65 YAŞ SEYAHAT İZİN BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


Corona virüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlar artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet ile alınabiliyor. E-devlet ekranından seyahat izin belgesi almak için öncelikle TC kimlik no ve şifre ile giriş yapılıyor. Giriş yapmanın ardında İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan “e Başvuru” kısmına giriliyor. Seçenekler arasından “Seyahat İzin İşlemleri” seçilerek form dolduruluyor.


Ayrıca 65 yaş üstünde bulunan vatandaşlar, Alo 199 Vefa Destek Hattı’nı arayarak da seyahat izin belgesi alabiliyor.


İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN 65 YAŞ ÜSTÜ İÇİN AÇIKLAMA


İçişleri Bakanlığı, bugün saat 12.30 itibariyle 65 yaş ve üzeri 190 bin 679 kişiye seyahat izin belgesi verildiği belirtilerek, başvuran ve yanındakiler dâhil toplam kişi sayısının ise 416 bin 598 olduğu bildirildi.


;
Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)