Almanya sınırında Türkiye plakalı bir kamyonda 24’ü Türk 31 sığınmacı yakalandı

Almanya sınırında Türkiye plakalı bir kamyonda 24’ü Türk 31 sığınmacı yakalandı

Alman polisi, Çekya-Almanya sınırını geçmeye çalışan Türkiye plakalı bir kamyonda 24’ü Türk vatandaşı olmak üzere 31 sığınmacı buldu. Kamyonun Türk vatandaşı şoförü gözaltına alındı.


Fotoğraf: Reuters (temsili)

Türkiye plakalı bir kamyonun içinde gizlenerek Almanya’ya ulaşmaya çalışan 24’ü Türk 31 sığınmacı, Alman polisinin Çekya sınırında yaptığı kontrolde yakalandı. Alman emniyet yetkilileri, araçtaki sığınmacıların Çekya-Almanya sınırında polis ve gümrük görevlilerinin yaptığı kontrol sonucunda fark edildiğini açıkladı.


Alman polisi, Türk makamlarından alınan izinle işletilen, arkası soğutmalı kamyonun kavun yüklü olduğunu ve Dresden kentine gitmek için yola çıktığını kaydetti. Araçta bulunan sığınmacıların tamamının erkek olduğu ve yaşlarının 18 ile 47 arasında değiştiği bildirildi.


‘Sığınmacılar Türkiye, Irak, İran ve Suriye uyruklu’


Emniyet merkezine götürülen sığınmacı grubundan 24 kişinin Türkiye, üç kişinin Suriye, üç kişinin İran ve bir kişinin Irak vatandaşı olduğu belirtilirken aracın şoförü olan 57 yaşındaki Türk vatandaşının Alman polisi tarafından gözaltına alındığı kaydedildi. 


Son yıllarda gizlendikleri kamyonlarla Avrupa’ya girmeye çalışan onlarca kişi bu tip araçların içinde hayatını kaybetti. 2015 yılında 71 sığınmacı Avusturya’daki bir kamyonda, geçen seneyse 39 Vietnamlı sığınmacı Britanya’daki bir kamyonun içinde ölü bulunmuştu.


Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)