Çin, Hong Kong’da uygulanacak güvenlik yasasını onayladı

Çin, Hong Kong’da uygulanacak güvenlik yasasını onayladı

Çin hükümeti, Hong Kong’da uygulanması planlanan ve ‘merkezi hükümeti yıkmaya teşebbüs‘, ‘vatana ihanet‘ ve ‘ulusal güvenliği tehlikeye atan eylemler’i yasaklayan Ulusal Güvenlik Yasası’nı onayladı.


Fotoğraf: Reuters (Arşiv)

AA’nın haberine göre, Çin’in en üst düzey yasama organı Ulusal Halk Kongresi’nde (UHK) yapılan oylamada Ulusal Güvenlik Yasası, oy birliğiyle kabul edildi.


Yerel saatle sabah 9.00’da başlayan oturumda yasa oylamasının 15 dakikada tamamlandığı ve 162 daimi komite üyesinin evet oyu kullandığı bildirildi. 


Kongre’nin onayını almasının ardından yasanın 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacağı kaydedildi.


Çin’in yeni güvenlik yasası


Hong Kong’da geçen yıl 9 Haziran’da bir milyona yakın gösterici sokaklara dökülmüş ve suçluların Çin’e iadesi tasarısını protesto etmişti. 


Çoğunlukla barışçıl ortamda geçen gösterilerde, geç saatlerde sokakta kalan protestocular ile polis arasında çatışmalar çıkmıştı. Bölgede aylarca süren protestoların ardından yerel hükümet geçen yıl 23 Ekim’de tasarıyı geri çekmişti. 


Diğer yandan Batı’dan ve Hong Kong’daki muhalefetten tepki gören Ulusal Güvenlik Yasası kararı ise Çin Ulusal Halk Kongresi tarafından 28 Mayıs’ta kabul edilmişti. 


Yasa, bu adımdan sonra Kongre’nin daimi komitesi tarafından detaylı şekilde formüle edilerek Hong Kong’un temel yasasına eklenecek. Bu sürecin birkaç ay alacağı tahmin ediliyor. 


Ulusal Güvenlik Yasası, ‘Çin merkezi hükümetini yıkma‘, ‘isyana teşvik‘, ‘vatana ihanet‘, ‘terör ile ulusal güvenliği tehlikeye atan fiil ve etkinlikler‘in yasaklanmasını içeriyor. 


Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, Ulusal Güvenlik Yasası’na ilişkin açıklamasında, yasanın ‘ulusal güvenliği tehdit eden çok küçük bir azınlığı cezalandıracağını’ açıklamıştı.


Hong Kong’da yüz binler sokakta: ‘Çin’e iade yasası’ protesto ediliyor


Hong Kong parlamentosunda yumruklar konuştu


Hong Kong’da ‘Şemsiye Devrimi’nin liderleri suçlu bulundu; yedi yıl hapis cezası alabilirler


Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)