Lise nakil başvurusu başladı! MEB e-Okul 2019 LGS nakil işlemleri için boş kontenjan - taban puanları

Lise nakil başvurusu başladı! MEB e-Okul 2019 LGS nakil işlemleri için boş kontenjan - taban puanları
E-okul ile LGS nakil başvurusu yapacak öğrenciler için süreç başladı. 2 Ağustos'a kadar sürecek, lise nakillerinde öğrenciler MEB'in yayımladığı boş kontenjanlar ve taban puanlara göre LGS nakil başvurusu yapacak. MEB 2019 e-okul LGS nakil işlemlerine dair detaylar haberimizde.

E-OKUL İLE LGS NAKİL BAŞVURUSU

E-OKUL İLE LGS NAKİL BAŞVURUSUİlk yerleştirmede yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için yerleştirme süreci devam ediyor. Bu kapsamda 29 Temmuz'da yani bugün yerleştirmeye esas birinci nakil tercih dönemi başladı. Nakil başvuruları 2 Ağustos Cuma günü saat 17.00'da sona erecek. Tercih işlemleri, öğrenci ve velisi tarafından "https://e­-okul.meb.gov.tr" internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüğünden gerçekleştirilecek. Yapılan tercihler, ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.Her nakil döneminde, merkezi sınav puanıyla öğrenci alan, yerel yerleştirmeyle öğrenci kabul eden ve pansiyonlu okullar olmak üzere her grup için en fazla 3'er tercih yapılabilecek.
Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşenlerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacak.
Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan veya yerleşemeyen öğrencilerin ise merkezi sınavla öğrenci alan okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması gerekecek.
Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu olmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.Yerleştirmeye esas nakil döneminde herhangi bir tercihine yerleşen öğrenci önceki yerleştiği okul hakkından vazgeçmiş sayılacak.
Yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları 5 Ağustos'ta açıklanacak.

E OKUL LGS BOŞ KONTENJAN VE TABAN PUANLARI SORGULAMA

E OKUL LGS BOŞ KONTENJAN VE TABAN PUANLARI SORGULAMAE okul sistemi bugün başlayan LGS nakil başvuruları için öğrenci ve veliler tarafından sık sık ziyaret ediliyor. Ayrıca MEB'in yayımladığı LGS boş kontenjanlar ve taban puanlar da e okul üzerinden öğreniliyor. Boş kontenjanlar ile taban puanlara aşağıdaki bağlantılar üzerinden ulaşabilirsiniz.

İKİNCİ NAKİL DÖNEMİ NE ZAMAN?

İKİNCİ NAKİL DÖNEMİ NE ZAMAN?Yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvuruları 5-8 Ağustos'ta yapılabilecek. Yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçlarının 10 Ağustos'ta duyurulmasıyla merkezi olarak yürütülen ana yerleştirme süreci tamamlanacak.
Daha sonra hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 6 Eylül'de yerleştirme süreci tümüyle sona erecek.
Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)