Tablet olursa ÖTV yok, telefon olursa var!

Tablet olursa ÖTV yok, telefon olursa var!
Samsung'un geçen hafta tanıttığı Samsung Galaxy Fold modelinin ardından Huawei'nin de MWC 2019'da katlanabilir telefonu Huawei Mate X'i sergilemesi, tüketicilerin gözünü de bu yeni segmente çevirdi.
Katlanabilir olmasının yanı sıra, Galaxy Fold için 1980 dolar, Mate X için ise 2299 Euro olarak açıklanan fiyat da dikkatleri üzerine çekti. Gelişmeler, söz konusu telefonlarda vergilendirmenin nasıl olacağını ise merak konusu haline getirdi.

TABLET OLARAK KABUL EDİLİRSE ÖTV YOK

TABLET OLARAK KABUL EDİLİRSE ÖTV YOKUçak, anılan eşyaların cep telefonu olarak kabul edilmesi durumunda ise, yüzde 25 oranında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), yüzde 10 oranında TRT Bandrol Ücreti ve yüzde 18 oranında Katma Değer Vergisi (KDV) ödeneceğini vurguladı. Hakan Uçak, halihazırda yüzde 25 oranında uygulanan ÖTV'nin ilerleyen dönemlerde artmasının da gündemde olabileceğine işaret etti. 
İthalat yoluyla Türkiye'ye gelecek söz konusu telefonların vergilendirilmesinde gümrük idarelerinin bakış açısının önemli olacağını ifade eden KPMG Gümrük ve Dış Ticaret Direktörü Hakan Uçak, ithalat anında tahsil edilecek vergilerde gümrük idaresinin söz sahibi olduğunun altını çizdi.

'BENZER ÜRÜN TELEFON OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR'

'BENZER ÜRÜN TELEFON OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR' 
Yorumlar (0)
Haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.