EkonomiGenelTürkiye

Yeni zam oranları onaylandı: Emekliye yüzde 10 ek zam artı 4000 TL seyyanen zam!

Memur ve Memur Emeklisi İçin Güncel Emekli Maaş Zammı Tablosu

Emekliler ve memur emeklileri için yılın ilk verileri açıklandı. Şu ana kadar oluşan enflasyon farkı %3.29 olarak tespit edildi. Ancak Merkez Bankası’nın enflasyon tahminleri ve Ocak zammı için ilk sinyaller gelmeye başladı. 16 milyon vatandaşı ilgilendiren yeni tahminlere göre, emeklilere yapılacak en düşük zam %24.45 olacak. Emekli ve memur için yeni zam tablosu ise buna göre hesaplanacak. Peki enflasyon farkı emekli maaşlarına nasıl yansıyacak? Emekli ve memur maaş zammı hesaplamaları ve son dakika gelişmeleri haberimizde…

Memur ve emekliler, Temmuz zammının ardından şimdi gözlerini Ocak ayı zammına çevirdi. Hem toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyor hem de memur ve emekli için Ocak zammı hesaplamaları yapılmaya başlandı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından milyonlarca kişiyi ilgilendiren Temmuz ayı enflasyon verileri açıklandı. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan da yeni bir açıklama geldi. Temmuz ayı enflasyon oranı %9.49 olarak gerçekleşti ve böylece memur ve memur emeklisi için %3.29 maaş enflasyon farkı oluştu. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için de aynı oran geçerli oldu. Ocak zammı için tahminler de belirmeye başladı ve 6 aylık TÜFE tahminlerine göre emekli ve memura yapılacak zam oranı en az %24.45 olacak. Peki, emekli ve memur maaşları Ocak ayında ne kadar artacak? İşte son dakika gelişmelerinin detayları…

Emekli ve memurun Ocak zammı için ilk ipucu geldi. Hem emekli hem de memur, toplu sözleşme görüşmelerinin sonucunu heyecanla beklerken, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Temmuz ayı enflasyon oranları açıklandı ve bu oranlar üzerinden Ocak zammı hesaplamaları yapılmaya başlandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun ilk açıklamasına göre Temmuz ayında aylık enflasyon %9.49 olarak gerçekleşti. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için enflasyon oranı %9.49 oldu, memur ve memur emeklisi için ise enflasyon farkı oranı %3.29 oldu.

Diğer yandan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminlerini güncelledi ve bu güncellemeye göre yıl sonunda %58 oranında bir enflasyon bekleniyor. Bu durumda memur ve emeklinin maaşına yapılacak zam oranı %24.45 olarak gerçekleşecek. Ancak bu zam oranının içinde refah payı bulunmamaktadır.

En düşük emekli maaşı 10.000 TL’ye yaklaşıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon oranları doğrultusunda, en düşük emekli maaşına yapılacak olan zam hesaplandı. %24.45 zam oranına göre, en düşük emekli maaşı Ocak ayından itibaren 10.000 TL’ye yaklaşmış olacak. Temmuz ayında en düşük emekli maaşında herhangi bir düzenleme yapılmamıştı, ancak kök maaş üzerinden yapılacak olan zam oranlarıyla birlikte Ocak ayından itibaren en düşük emekli maaşının da yükseleceği tahmin edilmektedir.

Emekli maaş zammı konusunda ortaya çıkan veriler şu an için kesin değildir. Ancak Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 5 aylık verinin daha açıklanmasıyla birlikte emekli maaş zammı oranları tamamen netleşecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.