EkonomiGenelTürkiye

Şeker fiyatları yüzde 30 artışla yükseldi, 1 kg toz şeker ne kadar oldu?

ŞEKER FİYATLARINDA DEVAM EDEN ZAMLAR

Türkiye’de vatandaşların temel ihtiyaç maddelerine zamlar yapılmaya devam ediyor. Fiyatlara yansıtılan artan maliyetler, üreticilerin vatandaşların geçinme maliyetini de yükseltmelerine sebep oluyor. Her evde kullanılan şeker de zamlanan gıda maddeleri arasında yer alıyor. Üstelik şeker fiyatlarına sadece bir defa zam yapılmıyor. Mayıs ayından bugüne kadar, toptan şeker fiyatlarında tam 9 kez zam yapıldığı bildirildi. Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ (Türkşeker), toptan şeker fiyatlarına zam yapınca perakende fiyatlarında da artışlar yaşanıyor.

ŞEKERE YÜZDE 30 ZAM!

Mayıs 2023’te, toptan şekerin kilogram fiyatı KDV hariç olarak 18,5 TL idi. 14 Ağustos’ta ise bu fiyat yine KDV hariç 24 TL’ye yükseldi. Bu fiyat artışlarıyla birlikte şeker fiyatları son 3 ayda yüzde 30 oranında zamlandı.

ZAM POLİTİKASI DEĞİŞTİ!

Türkşeker, geçmiş yıllarda şeker zammını tek seferde büyük oranlarda yapmaktaydı. Ancak bu yıl farklı bir zam politikası uygulanmaya başlandı. Türkşeker’in şeker fiyatlarına yaptığı zamlar, küçük oranlarda haftadan haftaya uygulanmaya başlandı. Bu da şeker fiyatlarının sürekli değişmesine ve piyasada bir fiyat dengesizliği oluşmasına neden oluyor.

KÜÇÜK KÜÇÜK ZAMLAR YAPILDI!

Şeker fiyatlarına yapılan zamlar, zam sisteminin değiştiğini göstermektedir. 8 Mayıs’ta, toz şekerin kilogram fiyatı KDV hariç 18,5 TL idi. İlk zam ise 16 Mayıs’ta yapıldı ve fiyatlar yüzde 1 arttı. Şekerin kilosu, KDV hariç 18,69 TL oldu. 5 Haziran’da yüzde 4,36 oranında zam yapılarak fiyat 19 TL’ye, 10 Temmuz’da ise yüzde 7,7 oranında zam yapılarak fiyatlar 21 TL’ye yükseldi. 24 Temmuz’da yeni bir zam yapılarak, 21,5 TL olan şeker fiyatı 31 Temmuz’da 22,25 TL’ye çıktı. Ağustos ayında ise şekerin kilogram fiyatına iki ayrı zam yapıldı. 7 Ağustos’ta 23,10 TL olan şeker fiyatı, 14 Ağustos’ta 24 TL’ye çıktı. 90 günlük süre zarfında şeker fiyatı toplamda yüzde 30 oranında zamlandı.

1 KG TOZ ŞEKER 27 TL OLACAK BEKLENTİSİ!

Öte yandan ilerleyen günlerde şeker fiyatlarına bir miktar daha zam yapılacağı ve 1 kg toz şekerin toptan kilogram fiyatının KDV hariç olarak 27 TL olması beklenmektedir. Marketlerdeki perakende fiyatlarına da yansıtılan bu zamlar, vatandaşları yeni şeker zamlarını beklemeye sevk ediyor. Şu anda marketlerde 1 kg toz şeker, 27 TL – 38 TL aralığında satılmaktadır.

Şeker fiyatları yüzde 30 artışla yükseldi, 1 kg toz şeker ne kadar oldu?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.