EkonomiGenelTürkiye

“Geleneksel Mesleklerle Cari Açığı Kapatmayı Hedefliyoruz”

ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz: Ara eleman sorununu çözmek için geleneksel mesleklerde lise düzeyinde eğitim veriyoruz.

“Bu ülkenin gençleri, mesleksizlikten dolayı 25’li yaşlara kadar hayata tutunmakta zorluk çekiyorlar. Bu geleneksel meslekler sadece cari açık kapatmaz, yüksek rakamlarda iş gücüne katılmayı da sağlar” dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz: Çiçekçilik Seviye 4 Meslek olarak ilan edilmeli.

Ankara Ticaret Odası’nın 67 ayrı sektörü, bin 100’e yakın NACE kodu bulunmaktadır.

“Bu geleneksel mesleklerin tamamıyla toplumu tekrar buluşturmak, gelecek nesillere bu meslekleri taşıma iradesi koyuyoruz. Cumhuriyetin 100. yılında ATO da 100. yılını kutluyor. Bu çerçevede çiçeklik ve aktarlıkla ilgili de bir irade ortaya koyduk. Çiçekçi Seviye 4 Ulusal Meslek Standardı Taslağı’nı hazırladık. 23 Ağustos’ta da 2021 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Ulusal Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü’nü imzaladık. Uzun bir süreç yönettik. Sektörle iş birliği içinde çalıştık. Katılımcı bir kültürle sektörün görüşlerini aldık. 9 Temmuz’da ise Resmi Gazete’de yayımlanarak Çiçekçilik Seviye 4 Meslek olarak ilan edildi.”

“AMACIMIZ GELENEKSEL MESLEKLERLE CARİ AÇIĞI KAPATMAK”

ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz: Genç işsizliği azaltmak için çalışıyoruz.

“Sözlü kültürden yazılı kültüre geçmek. Mesleğin standartlarını güçlendirerek genç işsizliği bu mesleğe yönlendirmek. Bu geleneksel mesleklere cari açık kapatmak. Bu meslekleri popüler hale getirmek. ATO, bu geleneksel mesleklerle ilgili irade koymaya devam edecek” dedi.

ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz: Meslek standardının içeriğine odaklanıyoruz.

“Acil ve stresli durumlarda soğukkanlı davranmak bu meslek standardının verdiği eğitimlerden biri. Müşterilerden edindiğimiz bilgilerin mahremiyetini koruyacağız. Kişisel verilerle ilgili hassasiyetimiz devam edecek. Müşterilerin talebi hakkında önyargılı olmayacağız. Onlara süreç, tasarım dayatmayacağız. Mesleklerle kentlerle o tasarımı birleştireceğiz. Kesme çiçeklerin 8-10 derece korunmasıyla ilgili meslek standardını anlatmaya çalışacağız. Saklanacak çiçeklerin vazolarının temizliğinden çiçeklerin tasarımına kadar bir standart belirlemeye çalışacağız. Siparişi alan işletme sahibi müşterinin talebini, türünü, nereye gideceğini ve amacını sorarak öğrenecek. Bilgiyi not alacak. Süs bitkilerinde saklama sıcaklığının 18-25 derece olduğunu bilecek ve hatırlatacak. Sipariş veren müşterinin bilgilerini detaylı bir şekilde yazacak. İş güvenliğinin bütün hassasiyetini taşıyacak. Önlük, maske, eldiven ile bakteriye karşı dirençli bir süreç yönetecek. Hijyen kurallarına uygun olarak kişisel temizlik konusunda hassas olunacak. Müşteriye alacağı çiçek ve süs bitkisinin özellikleri çok detaylı bir şekilde anlatılacak. Her çiçek bir canlıdır. Bu yüzden bir canlıya bakma hassasiyeti ile çiçeklerle ilgili süreç yönetilecek. Fiyat konusunda detaylı bilgi verilecek. Yüzlerce konuda eğitim vereceğiz.”

ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz: Geleneksel mesleklerin istihdamı için çaba sarfediyoruz.

“Perakendecilikten çiçekçiliğe ve aktarlığa kadar bu geleneksel mesleklerin lise düzeyinde eğitimini vererek ara eleman sorununu çözmeye çalışıyoruz. Bu geleneksel meslekler sadece cari açığı kapatmaz, aynı zamanda yüksek miktarda iş gücüne katkı sağlar. Türk çocuklarının bu geleneksel mesleklerle barışmasını lise düzeyinde sağlayıp, açık öğretimde üniversite eğitimine devam etse bile iş hayatında olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Ankara’da 400 bin üniversite öğrencisi, bir buçuk milyon genç var. Bu gençlerin iş hayatına 17’li yaşlarda girmesi, genç işsizliği azaltmakla beraber kentteki dayanışmayı ve kentteki iş kültürünü geliştirecektir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.