EkonomiGenelTürkiye

SSK ve Bağ-kur Emeklisine Yüzde 60 Ara Zam Tablosu Yayınlandı! Maaşlar En Düşük 12.064 TL Olarak Belirlendi!

**Emekli Maaşlarına Ek Zamma İlişkin Hesaplamalar ve Tahminler**

**ENFLASYONA EK 10 PUANLIK SEYYANEN ZAM**

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58 olarak açıklamasının ardından, aktüeryal hesaplamalarla elde edilen verilere göre Temmuz-Aralık döneminde enflasyonun yaklaşık yüzde 32 seviyelerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu durum, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Bağ-Kur emeklileri için gelecek dönemde alacakları zam miktarını belirlemek açısından önem taşıyor.

Bazı haber kaynaklarının iddialarına göre, 10 puanlık seyyanen zam düşünülmekte ve bu zamın Ocak 2024’te uygulanması gündeme gelecek.

Tabii, bu konuda henüz resmi açıklama gelmiş değil.

**EMEKLİYE EN DÜŞÜK 10.000 TL TABAN MAAŞ**

SGK ve Bağ-Kur kapsamında bulunan emeklilere de tıpkı memur ve memur emeklilerinin alacağı gibi bir zam oranının yapılması beklenirken, en düşük emekli maaşının da 7500 TL’den 10 bin TL düzeyine yükseltilmesi ihtimali bulunuyor.

**BAKAN ŞİMŞEK’İN AJANDASINDA 2 MADDE VAR**

Özellikle büyük deprem felaketinin yaralarını sarmak için yoğun çalışmalarak mali disiplini sağlamak adına adımlar atan Bakan Şimşek’in gündeminde 2 hedef var.

Birincisi enflasyonu baskılamak. İkincisi ise mali disiplinin sağlanmasıyla asgari ücretli başta olmak üzere tüm emekli ve memurların refahını artırıcı düzenlemeleri devreye almak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası koordineli çalışarak enflasyonu tek haneye çekmeyi hedefliyor. Bakan Şimşek ücret artışlarının alım gücüne doğrudan yansıması için öncelikle enflasyonun baskılanması gerektiği bilinciyle adımlar atıyor.

Çünkü enflasyonun yüksek kaldığı bir ortamda ücret artışlarının alım gücüne etkisi sınırlı kalıyor.

**EMEKLİ MAAŞI DÜZENLEMESİ İÇİN FORMÜL**

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın dosyasında kademeli zam formülü de bulunuyor.

Bütçe çalışmaları meyvelerini verdikçe bütün formüller Maliye Bakanlığı ile beraber masaya yatırılacak. Buna göre emeklilerin kök maaşlarına göre;

– Yüzde 45 zam
– Yüzde 40 zam
– Yüzde 35 zam
– Yüzde 30 zam

verilmesi gündemde olacak.

**EMEKLİLERE YÜZDE 4’LÜK EK ÖDEME VAR**

Emekli maaşları hesaplanırken, önce kök maaşa zam oranı uygulanıyor ardından yüzde 4’lük bir ek ödeme ilave ediliyor.

**SEYYANEN ARTIŞ OLABİLİR**

Gündeme gelen formüllerden birisi seyyanen artış. Özellikle 7.500 TL’nin altında maaş alanlar başta olmak üzere belirlenecek bir miktar ile seyyanen artış yapılabilir. Memurlara geçtiğimiz ay 8 bin 77 lira seyyanen artış yapılmıştı.

Ancak seyyanen artış kararı alınırsa ne kadar olacağı ve ne zaman hangi maaşlara yansıtılacağı çalışma sonunda belli olacak.

**YENİ TABAN MAAŞ**

Bir başka formül ise taban maaşın yeniden belirlenmesi. Nisan ayında yapıldığı gibi bir ara formül ile taban maaş yükseltilebilir. Bu durumda düşük maaş alanlar için yeni bir seyyanen artış gündeme gelmiş olur.

Emeklilere ilişkin iyileştirme yasal düzenleme ile hayata geçirilebilecek. Meclis de Ekim ayında açılıyor. Bu nedenle emeklilerin gelirini artıracak düzenleme en erken Ekim ayında Meclis’e taşınacak.

**SON KARARI BAŞKAN ERDOĞAN VERECEK**

Ocak 2024’te refah payı oranı ve en düşük emekli maaşı ile ilgili nihai kararı Başkan Recep Tayyip Erdoğan verecek.

Refah payı ve taban maaş uygulamaları ile bu oranlar yukarıya çekiliyor, kimi zaman da seyyanen artışlar yapılıyor.

SSK ve Bağ-kur Emeklisine Yüzde 60 Ara Zam Tablosu Yayınlandı! Maaşlar En Düşük 12.064 TL Olarak Belirlendi!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.