EkonomiGenelTürkiye

IBAN Numarası ile 7.296 TL Yardım Almanın Yolu!

**Türkiye’de Yaşayanlara Her Ay Yapılacak Yardımlar Belli Oldu**

Türkiye’de yaşayan vatandaşlara güzel bir gelişme olarak duyuruldu. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarının son rakamı baz alınarak bu müjde açıklandı. Her ay düzenli olarak 7.296 TL para yardımı yapılacak. Memur maaşlarına yapılacak zam belirlendikten sonra yardım ödemeleri için de zam miktarları yükseldi. Ödemelerin nasıl değişeceği merak ediliyordu. Özellikle evde bakım maaşı için yapılan hesaplamalar büyük bir öneme sahip.

**Evde Bakım Maaşı Zammı ile Birlikte Destek Artıyor**

Geçtiğimiz yıl bakanlık tarafından evde bakım maaşı alanlara yönelik müjdeli bir haberde verildi. Temmuz ayında gelen memur zammı ile birlikte evde bakım maaşı ödemelerinin miktarları da arttı. Memur maaşlarında yaşanan katsayı artışının etkisiyle bu destek daha önceki hallere göre arttı. Peki, eylül ayında bu ödemeler kaç TL olarak yatacak?

**Yeni Yılda Evde Bakım Maaşı 7.297 TL Olacak**

Bakıma muhtaç olanlara ve yaşlılara bakımını üstlenen kişilere destek olmak amacıyla bakanlıktan ödeme yapılmasına karar verildi. Şu anda 5.097 TL olarak verilen bu ödeme yeni yılda 7.297 TL’ye çıkacak. Bu destekten faydalanmak isteyenler yalnızca gelir şartı kriterini karşılamalı, bu gelir şartı ise hane içinde yaşayan kişi başına gelir sınırı asgari ücretle birlikte güncellenecek. Şu anda sınır 7.601,55 kuruş olarak hesaplandı.

**Evde Bakım Maaşı Ödeme Tarihleri**

Evde bakım maaşı ödeme tarihleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il müdürlükleri tarafından ayın 15 ile 31’i arasında yapılıyor. Düzenli olarak yapılan bu ödemeleri takip etmek isteyenler e-devlet üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

**Evde Bakım Maaşı Başvuru İşlemi**

Evde bakım maaşı almak isteyenler ikametgah adreslerinin bulunduğu yerde Aile ve Sosyal Politikalar il veya ilçe müdürlüğüne bizzat başvuru yaparak bu ödemeden yararlanabilirler. Bakıma muhtaçlık kriteri olması halinde sağlık kurulu raporunun ağır engelli olduğunu belirtmesi durumunda bazı şartlar aranıyor. Evde bakım maaşı almak isteyenler bu koşulları yerine getirerek devletin sağlamış olduğu olanaklardan yararlanabilirler. T.C kimlik numarası son rakamı 8, 2, 6, 4 ve 0 olanlara 7.296 TL yardım ödemesi vatandaşlar için büyük bir sevinç yarattı. Bakıma muhtaç olanlar, engelliler bu destekten yararlanabilecekler. Bu haberle 2024 yılında bakıma muhtaç kişilerin bakımını üstlenen kişilere motivasyon olacak.

IBAN Numarası ile 7.296 TL Yardım Almanın Yolu!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.