EkonomiGenelTürkiye

Halkbank’tan Amerika’daki dava hakkında resmi bir açıklama geldi.

ABD’deki Halkbank’a İkinci Hukuk Davası Açıldı

ABD’deki Halkbank’a İkinci Bir Hukuk Davası Açıldı

ABD Güney New York Bölge Mahkemesi’nde, 26 Temmuz 2023 tarihinde, çeşitli ülkelerde yaşayan 151 kişilik bir müşteki grubu tarafından Halkbank’a karşı ikinci bir hukuk davası açıldı. Halkbank’ın daha önce açılan ceza davasındaki iddialarla bağlantı kurulmaya çalışılarak bu yeni dava açıldı.

Halkbank, Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndaki açıklamasında, ABD’deki ikinci hukuk davası hakkında bilgi verdi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“27 Mart 2020 tarihinde, ABD Güney New York Bölge Mahkemesi’nde, 876 kişilik bir müşteki grubu tarafından Halkbank’a karşı tazminat talepli hukuk davası açıldı. Davacılar, ABD’nin çeşitli ülkelere uyguladığı yaptırımların ihlal edilmesi nedeniyle alacaklarını tahsil edemediklerini iddia ettiler. Ancak, önce 16 Şubat 2021 tarihinde Bölge Mahkemesi, ardından 2 Mayıs 2023 tarihinde Birleşik Devletler İstinaf Mahkemesi İkinci Dairesi, Halkbank lehine karar vererek davacıların tazminat taleplerini reddetti.

Benzer şekilde, 26 Temmuz 2023 tarihinde, ABD Güney New York Bölge Mahkemesi’nde, çeşitli ülkelerde yaşayan 151 kişilik bir müşteki grubu, Halkbank’a yönelik daha önce açılan ceza davasındaki sözde iddialarla bağlantı kurmaya çalışarak yeni bir hukuk davası açmıştır. Bu tazminat davasıyla ilgili olarak henüz resmi bir tebligat yapılmamış olmakla birlikte, tebligat yapıldıktan sonra gerekli hukuki adımlar atılacaktır.”

Bu yeni hukuk davasıyla ilgili olarak Halkbank’a resmi bir tebligat yapılmamıştır. Ancak tebligat yapıldıktan sonra, Halkbank gerekli hukuki adımları atayacaktır.

Halkbank'tan Amerika'daki dava hakkında resmi bir açıklama geldi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.