EkonomiGenelTürkiye

Son Dakika: Asgari Ücrete Rekor Zam Müjdesi!

2024 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Detaylar!

Asgari ücret ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiriyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarihi açıkladı. 2024 asgari ücret ne kadar olacak? sorusunun cevabını çalışanlar merakla bekliyor. Bakan Işıkhan “Enflasyonun getirmiş olduğu yükü azaltmak hepimizin ortak hedefidir” diyerek asgari ücret ile ilgili son dakika mesajını verdi. İşte detaylar…

2024 Asgari Ücret Tahminleri: İşçiler Merakla Bekliyor

Milyonlarca çalışan 2024 yılında asgari ücret ne kadar olacak? sorusunun yanıtını merak ediyor. Asgari ücret yeni yılda ne kadar olacak? Memur maaşı, emekli ek zammı ile ilgili son gelişmeler gündemde yerini korurken asgari ücret zammı ile ilgili tahminler de yapılmaya başlandı.

Temmuz ayında gelen ara zam ile birlikte net asgari ücret 11 bin 402 liraya yükseldi. Konuyla ilgili son dakika açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan geldi.

Bakan Işıkhan’ın Açıklamaları: İstihdam ve Yatırım Önceliklerimiz

Bakan Vedat Işıkhan gazetecilerin emeklilere Ekim ayında bir müjde gelir mi sorusuna, “çalışmalarımız devam ediyor” diye karşılık verdi. Daha sonra bakan ‘Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı’ için salona geçti.

Programda konuşma yapan Bakan Vedat Işıkhan, “İşverenlerimizin yolunu açmak için yani yatırım ortamını iyileştirmek ve piyasa dinamiklerini güçlendirmek için çok önemli tedbirler alıyoruz. Bu amaçla hükümetlerimiz döneminde yatırım ortamını iyileştirme koordinasyon kurulunu kurduk ve bu kurulun da etkin bir şekilde çalışması yönünde çalışmalarını ve toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz.

İşverenlerimizin yatırım yaparak daha fazla çalışan, istihdam etmesi için her türlü gayreti gösteriyoruz. Başta İŞKUR ve SGK aracılığıyla istihdamı artırmak amacıyla işverenlerimize çeşitli teşvikler ve destekler veriyoruz. Ve vermeye de devam edeceğiz. 2003’ten bu yana yatırımları geliştirmek ve yeni iş ortamları oluşturmak için yine işverenlerimize en kapsamlı ve en yüksek tutarlı teşvikleri sağlamaya da devam ediyoruz.

Amacımız tüm bireylerin mutlu olduğu müreffeh bir toplumu oluşturmaktır. Bunun en önemli hedefi ise herkese iş ve aş fırsatı verebilmektir. Hamdolsun 3 Kasım 2002’den yani milletimizin kendi mukadderatına bizzat sahip çıkmaya karar verdiği tarihten bu yana çok şey yaptık ve milletimiz bunu her seçimde takdir etti.

Şimdi bize düşen bu takdirin, bu güvenin hakkını vermek ve ülkemizi Türkiye Yüzyılı’na hazırlamaktır. Şunu ifade etmek isterim. Her şeyden önce işsizlikle mücadele istihdamı artırma ve yatırım ortamını iyileştirme, işverenlerimize destek, temel stratejik hedefimiz arasında olmaya devam edecektir.

Malumunuz yatırım, üretim, istihdam ve cari yoluyla kalkınma vizyonu Türkiye yüzyılının parolası haline gelmiş durumda. Bizler de bu anlayışa dayanarak bu parola doğrultusunda hareket etmeye devam edeceğiz” dedi.

Asgari Ücret Çalışmaları Devam Ediyor

Bakan Işıkhan 2024 yılı asgari ücretin belirlenmesi için diyalogun önemine vurgu yaparak, “Bildiğiniz gibi son dönemlerde atılan adımlarla enflasyondaki yükselişin geçici olduğu artık her geçen gün daha iyi bir şekilde görebilmekteyiz. En son sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı başkanımın da ifade ettiği orta vadeli program ise ekonomimizin yol haritasını net bir şekilde ortaya koymuştur.

Hep söylediğimiz gibi ekonomide birinci önceliğimiz tüm ve vatandaşlarımızın refahını mümkün olan en üst seviyeye çıkarmaktır. Bu bağlamda enflasyonun getirmiş olduğu yükü azaltmak hepimizin ortak hedefidir. Dolayısıyla yıl sonunda asgari ücrette bu yükü hafifletmek adına önemli bir gündemimiz olduğunu da sizinle paylaşmak isterim.

Gerek sizlerle, gerek işçilerimizin temsilcisi konumundaki konfederasyonlar ile istişare içinde olacağız. Ve bu süreçte de karşılıklı anlayış ve işbirliğini teşvik etmeye gayret edeceğiz. Sonuç olarak aralık ayında başlayacak olan 2024 yılında geçerli olacak asgari ücret artışıyla ilgili çalışmaları sizlerle ve işçi sendikalarımızla istişare halinde sürdüreceğiz.

Sosyal Diyalogun Önemi

Çalışma hayatımızın vazgeçilmez sosyal ortaklarını desteklemek üzere biz de bakanlık olarak gerekli adımları atmaya hazırız. Ancak bu sürecin başarılı bir şekilde sonuçlanması için sosyal diyalog, kilit bir kavramdır. Birlikte çalışarak iş dünyamızı güçlendirebilir, işçilerimizin yüzünü güldürebilir ve ülkemizin ekonomi kalkınmasına katkı sağlayabiliriz.

Ben bakan olarak hem işçinin hem de işverenin bakanıyım. Haklarımızın ve sorunlarınızın tak

Son Dakika: Asgari Ücrete Rekor Zam Müjdesi!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.